Колажите в изложбата са основно от 2017 година, но има както по-стари, така и по-нови. Те са комбинирани с текстове, свързани с Нови пазар и с настроения, кореспондиращи с този град, добави Петкова и поясни, че има връзка с общинския център от 1979 г., когато е била назначена в Професионална гимназия по химични технологии и дизайн "Проф. Асен Златаров". Там е била колега с Петър Персенгиев, чието име носи днес галерията в Нови пазар, поясни художничката. Тя добави, че с ученици и преподаватели от шуменското Средно училище "Сава Доброплодни" са организирали колективна изложа в Нови пазар" и са правили дарения за галерията.
"Директорката на галерията Борислава Борисова ме покани да направя тази изложба. От галерията ми предложиха да занеса произведения за трите зали. Галеристите аранжираха колажите ми", поясни Петкова.
Темите в изложбата са свързани с фрагменти от българското историческо минало, с праистория и Средновековие, с първите култури и цивилизации в света. Колажите са доста абстрактни и трябва да има фон, който да ги обединява. Експериментът е в обработката на всички елементи от картината, каза за БТА Мариана Петкова.
Разнообразните теми, композиции и живописни хармонии подчертават концепцията за експеримента в творчество, коментира тя. Техниката на колажа обединява оригиналните решения и създава усещане за свобода и експресия на визуалното въздействие върху зрителите, поясни Петкова. При работа с колажна техника каноните, присъщи за различните видове изкуства, отстъпват пред авторската интерпретация и чувствителност, каза още художничката.
/РБ/
БТА
No comments:
Post a Comment